Przewlekła niewydolność żylno-limfatyczna – jakie są objawy i jak diagnozować?

Przewlekła niewydolność żylno-limfatyczna – jakie są objawy?

Przewlekła niewydolność żylno-limfatyczna (PNŻL) jest to stan, w którym żylne i limfatyczne układy nie spełniają prawidłowo swoich funkcji, prowadząc do różnego rodzaju objawów. Choroba dotyka przede wszystkim kończyny dolne, ale może również występować w innych częściach ciała.

Pierwszym i najbardziej powszechnym objawem PNŻL jest obrzęk kończyny, który zazwyczaj wzrasta w ciągu dnia i zmniejsza się w nocy po wyspaniu się w pozycji z uniesionymi kończynami. Obrzęk może być również towarzyszony uczuciem ciężkości, napięcia i bólu, zwłaszcza podczas długotrwałego stania lub siedzenia.

Niejednokrotnie na skórze kończyny dolnej widoczne są teleangiektazje, czyli pajączki, a także zmiany barwnikowe. Skóra może być sucha, łuskowata, a w zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się owrzodzenia lub owrzodzenia trudno gojące się. Wzrost temperatury skóry może również być zauważalny.

Ważnym objawem PNŻL jest również poczucie zmęczenia i dyskomfortu, które może być spowodowane stagnacją krwi w naczyniach żylno-limfatycznych. Może to prowadzić do trudności w poruszaniu się, ograniczenia aktywności fizycznej i wpływać na jakość życia pacjenta.

Jak diagnozować przewlekłą niewydolność żylno-limfatyczną?

Diagnoza PNŻL opiera się na badaniu fizycznym, wywiadzie medycznym oraz wykonaniu odpowiednich badań dodatkowych. Jednym z ważniejszych badań jest badanie przepływu krwi w naczyniach żylno-limfatycznych, czyli badanie Dopplera. Pozwala ono ocenić stan przepływu krwi, wykryć ewentualne zakrzepy, zmiany zapalne czy niedrożności.

Do innych badań pomocniczych, które mogą być wykonane w celu potwierdzenia diagnozy PNŻL, należą badania ultrasonograficzne, np. badania dopplerowskie, które pozwalają ocenić stan naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także wykluczyć ewentualne martwicze zmiany płucne lub zakrzepicę żył głębokich.

W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie badań dodatkowych, takich jak limfoscyntygrafia lub chłonnografie, które oceniają stan naczyń limfatycznych, ich przepływ oraz drożność.

Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylno-limfatyczną?

Leczenie PNŻL jest zależne od stopnia zaawansowania choroby i objawów, jakie występują u pacjenta. W przypadku łagodnych objawów, takich jak obrzęk czy pajączki, stosuje się zazwyczaj terapię zachowawczą.

Do podstawowych metod leczenia PNŻL należy stosowanie odpowiednich opasek uciskowych, które poprawiają krążenie krwi i limfy. Ważne jest również regularne uniesienie kończyn oraz unikanie długotrwałego stania czy siedzenia w jednej pozycji.

W przypadkach zaawansowanych i powikłanych PNŻL może być konieczne zastosowanie bardziej intensywnych terapii, takich jak leczenie farmakologiczne. Farmakoterapia PNŻL opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych.

W skrajnych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może być konieczne wykonanie zabiegów chirurgicznych, takich jak skleroterapia, flebektomia czy wszczepienie implantów żylno-limfatycznych.

Podsumowując, PNŻL jest poważnym schorzeniem, które może powodować wiele uciążliwych objawów. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku podejrzenia PNŻL, zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednie metody diagnostyczne i lecznicze.