Co to jest prostata i jak leczyć przerost prostaty?

Co to jest prostata i jak leczyć przerost prostaty

Szacuje się, że łagodny przerost prostaty to problem, z którym boryka się co drugi mężczyzna po 55 roku życia. Zmiany zachodzące w gruczole krokowym najczęściej zależne są od zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Dowiedz się, jakie są pierwszy objawy powiększonej prostaty i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Co to jest prostata?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest prostata i gdzie się znajduje. Otóż jest to gruczoł krokowy, który jest częścią męskiego układu płciowego. Zlokalizowany jest pod pęcherzem moczowym, wokół cewki moczowej i jest wielkości kasztana. Prostata odpowiada za produkcję wydzieliny, która jest głównym składnikiem nasienia zaraz obok plemników. Kiedy dochodzi do jej powiększenia, mówimy o przeroście gruczołu krokowego (lub przeroście prostaty), czyli zaburzeniu hormonalnym, związanym z okresem przekwitania u mężczyzn.

Poznaj najczęstsze objawy przerostu prostaty

Objawy łagodnego przerostu prostaty dzielą się na dwie grupy. Pierwsze z nich to objawy podrażnieniowe, czyli częste oddawanie moczu (także w nocy), gwałtowne parcie na mocz i niemożność jego powstrzymania, a także ból podczas oddawania moczu. Druga grupa to objawy „przeszkody podpęcherzowej”, czyli trudność w rozpoczęciu i wydłużony czas oddawania moczu, wąski strumień moczu, a także jego przerywany wyciek, zatrzymanie moczu oraz wykapywanie po zakończonym oddawaniu moczu.

Jak przebiega badanie prostaty?

Jeśli zauważasz u siebie objawy wskazujące na łagodny przerost prostaty, udaj się do urologa. Przeprowadzi on kompleksowe badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. Na samym początku lekarz rozpoczyna od rozmowy o objawach. Niekiedy przeprowadza również ankietę, która pomaga w dokładnym rozpoznaniu choroby. Następnie przechodzi do badania per rectum, pozwalającego ocenić kształt, wielkość, konsystencję oraz symetrię prostaty, a także obecność patologicznych struktur. Na końcu urolog może wykonać również badania dodatkowe, takie jak USG, które ma ocenić budowę i rozmiar prostaty, a także sprawdzić ilość zalegającego moczu. Innym badaniem jest badanie poziomu antygenu sterczowego we krwi. Ponieważ jest on produkowany przez prawidłowe komórki gruczołu, kiedy gruczoł jest przerośnięty, poziom PSA we krwi jest podwyższony.

Leczenie przerostu prostaty

Łagodny przerost prostaty leczy się na zasadzie zmniejszenia lub likwidacji objawów. W tym celu urolog przepisuje pacjentowi odpowiednie leki, które oferuje każda apteka. Sprawiają, że mocz swobodnie odpływa z pęcherza, a jego ilość w pęcherzu po mikcji ulega znaczącemu zmniejszeniu. Leki te świetnie sprawdzają się, kiedy objawy choroby są małe lub średnie. Gdy jednak przerost prostaty jest na tyle duży, że farmaceutyki nie pomagają, konieczne jest chirurgiczne usunięcie rozrośniętej części gruczołu.