Pantomogram – co to jest i kiedy należy go wykonać?

Pantomogram

Pantomogram to nic innego jak rodzaj zdjęcia rentgenowskiego. Często zalecany jest przed rozpoczęciem leczenia dentystycznego, w celu odpowiedniej diagnostyki i oceny stanu uzębienia. Jak wygląda pantomogram, co pokazuje i jak prawidłowo go odczytywać? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sprawdź poniższy artykuł.

Co to jest pantomogram?

Pantomogram to inaczej zdjęcie przeglądowe zębów, z którym można się spotkać także pod nazwą RTG ontopantomograficzne, OPG czy panorama uzębienia. Badanie to pokazuje nie tylko wszystkie zęby, ale także żuchwę, szczęki, stawy skroniowo-żuchwowe i inne struktury. Pantomogram często wykonuje się przed różnorodnymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak np. leczenie kanałowe pod mikroskopem, aby dokonać kompleksowej diagnostyki stanu uzębienia. Dzięki niemu dentysta jest w stanie dostrzec ewentualne nieprawidłowości w budowie szczęki, żuchwy czy zębów, a także wykryć ubytki bądź zmiany chorobowe w stawach i kościach.

Gdzie wykonać pantomogram i jak go odczytać?

Pantomogram można wykonać zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i pracowni RTG. Warto skorzystać z usług sprawdzonej placówki, która nie zawyży kosztów zdjęcia panoramicznego, a jednocześnie dokładnie i skutecznie je zanalizuje.

W jaki sposób odczytywać pantomogram? Na zdjęciu widoczne są rozmaite struktury uzębienia – poszczególne zęby, kości żuchwy i szczęki, stawy skroniowo-żuchwowe, a także fragment podniebienia twardego i zatok przynosowych. Lekarz stomatologii może więc ocenić, które elementy wymagają leczenia, np. z powodu próchnicy i innych ubytków.
Ze zdjęcia RTG można odczytać dużo więcej, niż z poszczególnych prześwietleń punktowych czy profilaktycznego badania jamy ustnej. Specjalista nie tylko widzi nieprawidłowości, może także ocenić stopień mineralizacji zębów, kierunek wyrzynania się, położenie korzeni, przebieg kanałów zębowych, stopień zaniku kości, zmiany nowotworowe czy zapalne, a nawet ewentualne ziarniaki bądź torbiele. Pantomogram jest także nieoceniony w przypadku konieczności usuwania złamanego narzędzia z kanału zęba oraz innych skomplikowanych zabiegów stomatologicznych.

Ile kosztuje pantomogram?

Cena pantomogramu jest stosunkowo niska i waha się w przedziale 50-100 złotych. Koszty takiego badania mogą być różne i zależą od danego gabinetu dentystycznego bądź też pracowni RTG, w której chcemy go wykonać. Dlatego warto sprawdzić wcześniej dokładną cenę usługi w cenniku na stronie internetowej danej placówki.