Ostrzegamy – słońce może wywołać reakcje alergiczne

Lekarze już dawno dowiedli, że spędzanie zbyt długiego czasu ma plaży, może powodować poważne problemy zdrowotne. Choć słońce przyjemnie nas grzeje i wypoczywanie w jego promieniach dla wielu jest kwintesencją urlopowej przyjemności, zapomnienie o tym, że działanie słońca ma również ciemną stronę, może nas drogo kosztować.

Przygotuj się do opalania

Jeżeli do tej pory nigdy nic ci się nie działo podczas ani po opalaniu, nie znaczy to, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Pamiętaj, że ciało, w tym także skóra, się zmienia w procesie starzenia. Dlatego lepiej jest zmienić podejście i przed urlopem odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem słońca, wybierając kremy, mleczka, emulsje lub inne środki w aptece offline lub online (https://iapteka.pl/). Jeżeli twoja skóra jest podatna na zmiany, najlepiej wybrać się przed wyjazdem do lekarza dermatologa i poradzić się w kwestii doboru najlepszego dla ciebie specyfiku.

Bierzesz leki? Uważaj!

Jeśli przyjmujesz pewne leki, podejdź ostrożnie do opalania się. Niestety jest tak, że pewne lekarstwa powodują większe uwrażliwienie skóry na działanie słońca, bo zawierają tak zwane substancje światłouczulające. Mogą one powodować tak zwany odczyn fototoksyczny. Nasza skóra staje się wrażliwsza na znajdujące się w słońcu promienie ultrafioletowe. Na szczęście zazwyczaj jest tak, że po odstawieniu leku, kończy się wrażliwość skóry. Gdy ktoś o tym zapomni, rezultatem może być silne zaczerwienienie, a także pęcherze.

Substancje zawarte w lekach mogą powodować także reakcje fotoalergiczne. Występują one na skórze zazwyczaj po upływie dobry od opalania się. Najczęstsze objawy to pojawianie się pęcherzy, które wypełnione są osoczem z nich wyciekającym. Inne to obrzęk oraz pokrzywka.

10

Dieta i zaburzenia działania organizmu

To, co spożywamy, także ma znaczenie dla tego, jak nasza skóra zareaguje na słońce. Udowodniono, że skóra może źle reagować na słońce, jeśli jemy za dużo, chociażby kopru, selera, marchwi, sałaty. Niekorzystne reakcje może wywoływać również spożywanie dziurawca, mniszka lekarskiego, a także słonecznika. Są nimi najczęściej czerwone plamy albo czerwone pręgi. Pomocne powinno okazać się spłukanie skóry letnią wodą.

Skóra może źle reagować na słońce, jeśli występują zaburzenia funkcjonowania organizmu. U kobiet mogą to być zaburzenia czynności jajników, stany zapalne albo ciąża. Zaburzenia mogą być również wynikiem poddania się zabiegom kosmetycznym albo dermatologicznym. Odradza się takim osobom przebywanie w ostrym słońcu zbyt długo. Jeśli nie jesteśmy w stanie odmówić sobie przyjemności powygrzewania się, należy zabezpieczyć skórę kremem z odpowiednim filtrem. W aptekach stacjonarnych i internetowych znajdziesz ich mnóstwo np. na https://iapteka.pl/.