Jak odchudzić dziecko z nadwagą?

Jak odchudzić dziecko z nadwagą? To pytanie brzmi trochę drastycznie, ale niestety jest coraz bardziej na czasie, bo coraz więcej rodzin boryka się z problemem nadwagi.

Dzieci powinny spędzać minimum godzinę dziennie na uprawianiu sportu. Teraz zastanówcie się, jak to jest w Waszej rodzinie? I nie chodzi mi tylko o Wasze pociechy, ale również o Was. Aktywność fizyczna przez wiele osób traktowana jest po macoszemu, kiedy powinna być codziennością dla całej rodziny. Współczesne dzieci nie są przyzwyczajone do wysiłku, w związku z czym coraz więcej z nich jest otyłe i ma problemy ze zdrowiem. W dzisiejszym wpisie mam dla Was kilka rad jak nauczyć dziecko bycia aktywnym.

Jak odchudzić dziecko z nadwagą – Ruch

  • Zajęcia dodatkowe – to najłatwiejszy sposób, na zwiększenie aktywności naszego dziecka. W dzisiejszych czasach jest tyle zajęć do wyboru, że na pewno znajdzie się coś, co przypadnie naszym pociechom do gustu. Zumba, tańce, akrobatyka, piłka nożna, judo, a nawet łyżwy – te zajęcia na pewno będą atrakcyjne dla dzieci. Dobre jest też to, że wiele szkół i domów kultury organizuje takie zajęcia za darmo lub w  bardzo niskich cenach, dzięki czemu każdy rodzic może sobie na to pozwolić.

  • Koniec ze zwolnieniami z wychowania fizycznego – pozwolenie na siedzenie na ławce podczas w-f to największa krzywda jaką możemy wyrządzić naszym dzieciom. Oczywiście, jeśli są ku temu wskazania lekarskie, to inna sprawa. Sama w liceum miałam zwolnienie ze względu na chorobę tarczycy, jednak patrząc na to z perspektywy mogłam uczestniczyć chociaż w części aktywności, które nie miałyby negatywnego wpływu na moje zdrowie. Te 3 godziny w tygodniu to kolejna szansa dla naszych dzieci, żeby się poruszać, dotlenić i przyspieszyć metabolizm. Nie zabierajmy im tego.

  • Wspólne aktywności – doskonale zdaję sobie sprawę, że po przyjściu z pracy, przygotowaniu i zjedzeniu obiadu, aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, na którą mamy ochotę. Motywacją powinno być dla nas zdrowie naszych dzieci, ale nasze również. Znajdźmy tą godzinę na przejażdżkę rowerową, spacer, czy wypad na basen. Na początek spróbujmy wygospodarować dwa dni w tygodniu (nie liczę weekendów, kiedy aktywność powinna być jeszcze większa), a sami przekonamy się jak po kilku dniach takich sportowych wyczynów będziemy chętnie do nich wracać. Dodatkowo dzięki wspólnym aktywnościom nasze więzi z dziećmi zacieśnią się i będziemy mieli z nimi jeszcze lepszy kontakt.

2

  • Dobry przykład – jeśli nasze podejście do sportu będzie negatywne, nie oczekujmy, że nasze dziecko będzie jego miłośnikiem. Od małego musi widzieć, że aktywność fizyczna jest ważna w życiu człowieka i powinniśmy im tłumaczyć dlaczego. Jeśli będą wiedzieć, że dzięki ćwiczeniom będą zdrowe i pełne energii, ich motywacja do uprawiania sportu będzie rosła. Do tego najlepsze są wspólne aktywności, o czym pisałam w punkcie powyżej.

  • Odkryjmy w dziecku pasję – jeśli jakaś aktywność jest naszą pasją, nie musimy się do niej zmuszać, dlatego fajnie spróbować wszczepić w dziecko zamiłowanie do sportu. Może być to jazda na rolkach, sporty drużynowe, czy pływanie. Ważne, żeby nasze pociechy czerpały przyjemność z ich wykonywania i nie mogły się doczekać na następny raz. Ułatwi im to utrzymywanie aktywności na wysokim poziomie przez całe życie. Może być tak, że pierwsze próby mogą być nieudane i dziecko zrezygnuje. Nie denerwujmy się wtedy na nie, tylko spróbujmy dowiedzieć się, co lubią i jakie aktywności sprawiają im przyjemność. Dajmy spróbować im kilku rzeczy i pozwólmy wybrać. Jednak, jeśli już w końcu się na coś zdecydują, powinni być konsekwentni i robić to regularnie.

  • Sport przez zabawę – nie jestem wielkim zwolennikiem gier komputerowych, ale jest jeden wyjątek – dodatki, przy których musimy użyć naszego ciała do przechodzenia przez plansze (Play Station, Xbox). Gra w tenisa, boks, siatkówka, czy przygodówka, gdzie trzeba przeskakiwać przez przeszkody to gry, które naprawdę mogą zmęczyć. Pamiętam, jak po jednej z takich sesji u znajomych przez kilka dni przerzucanie biegów w samochodzie sprawiało mi ból z powodu zakwasów :). Takie gry to kolejna świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. Może też być świetną rozrywką, kiedy nasze dzieci odwiedzają znajomi i nie chcemy, żeby cały dzień siedziały przy komputerze.

3

  • Wydarzenia sportowe dla dzieci – w miastach odbywa się teraz wiele wydarzeń sportowych, w których mogą brać udział całe rodziny. Są miejskie podbiegi, biegi dla najmłodszych, masy krytyczne na rolkach czy rowerach. Odbywają się w weekendy, dlatego w ramach niedzielnego relaksu spróbujmy wziąć udział w tego typu wydarzeniu. Dzieciaki będą mieć wielką frajdę, a jeśli jeszcze dostaną dyplom lub medal, będą z siebie niesamowicie dumne. Często dzieciaki z nadwagą mają niską samą ocenę, a takie aktywności mogą pomów im w odbudowaniu poczucia własnej wartości.

Zmotywowanie dzieci do uprawiania sportów może być nie lada wyzwaniem, ale jeśli już nam się to uda, aktywność fizyczna może przynieść im wiele frajdy, nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na zdrowie i kondycję fizyczną. Musimy pamiętać, że jeśli teraz nie zawalczymy o własne dziecko, z każdym rokiem będzie trudniej i Wam i jemu. Dlatego spróbujcie wprowadzić stopniowo chociaż kilka z moich zasad, a mam nadzieję, że pomogą Wam one w walce o zdrowie Waszych dzieci.

Źródło: http://www.pipilotka.pl/jak-odchudzic-dziecko-z-nadwaga-2-ruch/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz