Objawy i diagnostyka zawału czerwieni jelita cienkiego


Objawy i diagnostyka zawału czerwieni jelita cienkiego

Zawał czerwieni jelita cienkiego, inaczej nazywany zawałem jelita, jest poważnym stanem, który występuje na skutek ograniczenia lub całkowitego przerwania krążenia krwi w jelitach. Jest to jedno z najgroźniejszych powikłań związanych z chorobą niedokrwienną jelit powodowaną przez zwężenie lub zator tętnicy krezkowej. Jak rozpoznać objawy tego stanu i jak przebiega diagnostyka?

Objawy zawału czerwieni jelita cienkiego mogą być różne, jednak najczęściej występujące są nagłe, nasilone bóle brzucha oraz nudności i wymioty. Ból jest zazwyczaj bardzo silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, często promieniując do innych okolic brzucha. W przypadku zawału czerwieni jelita cienkiego mogą również pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, osłabienie czy zaburzenia rytmu serca.

Diagnostyka zawału czerwieni jelita cienkiego jest kluczowa dla szybkiego rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jednym z najważniejszych badań jest tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej, która pozwala ocenić stan jelit oraz dostępność przepływu krwi. Badanie to jest nieinwazyjne i bezpieczne, a jego wyniki są zazwyczaj łatwe do interpretacji.

Kolejnym przydatnym badaniem jest angiografia, czyli badanie polegające na wprowadzeniu kontrastu do tętnicy krezkowej celem określenia ewentualnych zwężeń lub zatorów. Jest to jednak badanie bardziej inwazyjne i może wiązać się z ryzykiem powikłań. Dlatego nie zawsze jest pierwszym wyborem, ale może być stosowane w sytuacjach, gdy podjęcie decyzji terapeutycznej wymaga dokładniejszej oceny stanu jelit.

W przypadku podejrzenia zawału czerwieni jelita cienkiego, niezbędne może być także wykonanie colonoscopy, czyli badania endoskopowego, która polega na wprowadzeniu elastycznego wziernika do jelita cienkiego w celu bezpośredniej oceny stanu jelit. To badanie może być pomocne w ustaleniu dokładnego miejsca niedokrwienia i ocenie ewentualnych dodatkowych powikłań.

Po potwierdzeniu rozpoznania zawału czerwieni jelita cienkiego, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Celem terapii jest przywrócenie przepływu krwi w jelitach. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego poprzez usunięcie martwiczych fragmentów jelit lub odtworzenie drożności tętnicy krezkowej. W niektórych sytuacjach możliwe jest zastosowanie terapii trombolitycznej, polegającej na podaniu leków, które mają za zadanie rozpuścić skrzepy krwi.

Objawy zawału czerwieni jelita cienkiego mogą być mylone z innymi schorzeniami układu pokarmowego, dlatego szczególnie ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia wymienionych objawów. Szybka diagnostyka i rozpoczęcie leczenia mogą mieć kluczowe znaczenie dla uniknięcia powikłań i uratowania pacjenta.