Najczęstsze nowotwory w Polsce – statystyki i trendy

Najczęstsze nowotwory w Polsce – statystyki i trendy

Nowotwory to jedna z najbardziej strasznych chorób, jakie mogą dotknąć człowieka. Każdego roku na całym świecie diagnozuje się miliony przypadków nowotworów, a wiele z nich kończy się niestety śmiercią pacjenta. W Polsce sytuacja nie jest inna – w ciągu każdego roku diagnozuje się u nas dziesiątki tysięcy przypadków nowotworów. Jakie są najczęstsze nowotwory w Polsce? Jakie są trendy w dziedzinie diagnostyki i leczenia tej choroby?

Najczęstsze nowotwory w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce najczęściej diagnozuje się nowotwory jelita grubego, piersi, płuc, skóry i żołądka. W 2018 roku w Polsce zdiagnozowano aż 17 818 przypadków raka jelita grubego, co stanowi 12,8% wszystkich przypadków nowotworowych w kraju. Na drugim miejscu są nowotwory piersi – w 2018 roku stwierdzono 17 621 przypadków tego nowotworu, co stanowi 12,6% wszystkich nowotworów w Polsce. Na trzecim miejscu są nowotwory płuc – w 2018 roku było aż 16 661 nowych przypadków, co stanowi 11,9% wszystkich nowotworów w Polsce.

Częstotliwość występowania nowotworów innych narządów jest znacznie mniejsza, ale mimo to warto o nich wspomnieć. W 2018 roku zdiagnozowano 8 938 przypadków raka skóry, 7 812 przypadków raka żołądka, a także 7 623 przypadków raka trzustki. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu na pierwszym miejscu najczęstszych nowotworów w Polsce był rak płuca, jednak teraz jego częstość występowania spada, co jest związane z mniejszą liczbą palących Polaków i generalnym ograniczeniem palenia tytoniu.

Trendy w dziedzinie diagnostyki i leczenia nowotworów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie poprawiła się sytuacja w Polsce jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie nowotworów. Wprowadzenie programu badań przesiewowych na nowotwory jelita grubego pozwoliło na wcześniejsze wykrywanie tej choroby, co prowadzi do wyższego wskaźnika wyleczeń. Również programy badań mammograficznych i profilaktyki przeciwnowotworowej zwiększyły szanse na wyleczenie raka piersi.

W dziedzinie leczenia nowotworów największe postępy zostały osiągnięte w leczeniu raka płuca. Pojawiły się nowe leki i terapie celowane, które pozwalają na zwiększenie szans na wyleczenie choroby. Co więcej, zaczyna się także zauważać zwiększenie wskaźnika wyleczeń w przypadku raka trzustki, który jeszcze kilka lat temu uważany był za jedną z najbardziej agresywnych form raka.

Wnioski wynikające z danych statystycznych są jasne – mimo że nowotwory to choroba bardzo trudna do wyleczenia, w Polsce coraz więcej pacjentów wygrywa z tą chorobą. Wszystko to zawdzięczamy postępowi medycznemu, nowym terapiom oraz wprowadzanym w Polsce programom profilaktycznym. Warto wziąć zatem udział w badaniach przesiewowych i profilaktyce przeciwnowotworowej, aby zwiększyć swoje szanse na uniknięcie tej choroby lub wcześniejsze jej wykrycie.