Dieta dla chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego – jakie produkty wybierać?

Dieta dla chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego

Dieta jest niezwykle ważnym elementem walki z chorobami, w tym z rakiem nerki lub pęcherza moczowego. Odpowiednie żywienie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka nawrotu choroby oraz poprawić samopoczucie pacjenta. W jaki sposób powinna wyglądać dieta dla chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego?

Produkty bogate w białko

Białko jest jednym z kluczowych składników w diecie dla chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego. Dlaczego? Ponieważ chore nerki nie są w stanie usunąć z organizmu dużej ilości białka, co prowadzi do zwiększenia ilości azotu w organizmie. Dlatego ważne jest, aby dieta pacjenta była bogata w białko, ale z umiarem.

Produkty bogate w białko, które powinny znaleźć się w diecie chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego, to między innymi:
– Ryby (łosoś, makrela, śledź)
– Chude mięso (drób, królik)
– Jajka
– Twaróg i sery niskotłuszczowe
– Orzechy i nasiona.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Chorzy na raka nerki lub pęcherza moczowego powinni unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które mogą skutkować wzrostem poziomu cukru we krwi. Z tego powodu lepiej sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które powoli uwalniają glukozę do krwi i utrzymują stały poziom cukru.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym, które powinny znaleźć się w diecie chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego, to między innymi:
– Warzywa i owoce (sałata, brokuł, marchew, jabłka, gruszki)
– Produkty pełnoziarniste (chleb żytni, kasza gryczana, brązowy ryż)
– Produkty zawierające błonnik (fasola, soczewica, groch, orzechy).

Produkty, które należy unikać

Chorzy na raka nerki lub pęcherza moczowego powinni unikać niektórych produktów, ponieważ mogą one miały negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Produkty, które należy unikać, to między innymi:
– Sól i produkty słone (solone orzeszki, chipsy, sery)
– Cukier i produkty słodzone (słodkie napoje, cukierki, ciasta)
– Słone mięso i wędliny.

Podsumowując, dieta dla chorych na raka nerki lub pęcherza moczowego powinna być zbilansowana i zawierać produkty bogate w białko, o niskim indeksie glikemicznym i pozbawione soli oraz cukru. W przypadku choroby nerki należy też pamiętać o ograniczeniu spożycia sodu oraz białek. Ważne jest również, aby dieta była dopasowana do stanu zdrowia pacjenta i była ustalona we współpracy z dietetykiem lub lekarzem.