Covid a rytm serca: jak pandemia wpływa na arytmie?Covid a rytm serca: jak pandemia wpływa na arytmie?

Pandemia a stres a rytm serca

Pandemia Covid-19 wywołała ogromny stres i niepewność w społeczeństwie. Stałe obawy o zdrowie własne i bliskich, brak możliwości normalnego funkcjonowania społecznego czy zmiany w życiu codziennym, wszystko to przyczynia się do wzrostu poziomu stresu u ludzi. A z kolei stres jest jednym z czynników wpływających na występowanie arytmii serca. Badania naukowe potwierdzają, że silny stres może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, co z kolei zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych.

Brak aktywności fizycznej a rytm serca

Ograniczenia związane z pandemią, takie jak zamknięcie siłowni, basenów czy klubów fitness, spowodowały brak możliwości regularnego uprawiania sportu i aktywności fizycznej u dużej części społeczeństwa. Brak regularnego ruchu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia problemów z sercem, w tym arytmii. Odpowiednia aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania prawidłowego rytmu serca. Zaniedbywanie regularnych ćwiczeń może prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z sercem.

Leki a rytm serca

Pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 często otrzymują leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz inne leki wspomagające leczenie. Niektóre z tych leków mogą mieć wpływ na rytm serca. Może to prowadzić do zaburzeń rytmu serca u pacjentów, zwłaszcza u osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka takimi jak nadciśnienie, miażdżyca czy wcześniejsze problemy z sercem.