Choroba Hashimoto – cicha pandemia wśród kobiet


Choroba Hashimoto – cicha pandemia wśród kobiet

Czym jest Choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, zwana również przewlekłym zapaleniem tarczycy lub przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, jest jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych, dotykającą głównie kobiety. Jest to przewlekła choroba tarczycy, w której układ immunologiczny atakuje tarczycę, prowadząc do jej zapalenia i stopniowego uszkadzania. Choroba Hashimoto może prowadzić do wywołania niedoczynności tarczycy, co oznacza, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

Kobiety i Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest znacznie częstsza u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że na chorobę Hashimoto cierpi około 5% kobiet na całym świecie. Pomimo tego, że choroba jest tak powszechna, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ją ma, ponieważ objawy Hashimoto mogą być początkowo łagodne lub niespecyficzne. Często choroba jest diagnozowana dopiero w późniejszych stadiach, kiedy tarczyca jest już znacznie uszkodzona.

Objawy Choroby Hashimoto

Objawy Choroby Hashimoto mogą być różnorodne i niecharakterystyczne, co utrudnia ich wcześniejsze rozpoznanie. Niektóre z najczęstszych objawów to zmęczenie, depresja, przyrost masy ciała, zaburzenia snu, wrażliwość na zimno, zaparcia, suchość skóry i osłabienie włosów. W późniejszych stadiach choroby mogą wystąpić także obrzęki, problemy z pamięcią i koncentracją, bóle mięśni i stawów, oraz nieregularne miesiączki.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza Choroby Hashimoto opiera się głównie na badaniu poziomu hormonów tarczycy we krwi. Niski poziom hormonów tarczycy (T3 i T4) oraz podwyższone stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) są charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy spowodowanej Chorobą Hashimoto. Dodatkowo, lekarz może zlecić badanie obecności przeciwciał antytyreoglobulinowych i antyperoksydazy tarczycowej, które są obecne w przypadku tej choroby.

Leczenie Choroby Hashimoto polega na przyjmowaniu leków zawierających hormony tarczycy. Celem leczenia jest wyrównanie poziomu hormonów we krwi i zahamowanie procesu autoimmunologicznego. W niektórych przypadkach może być także konieczna operacja usunięcia tarczycy.

Podsumowanie

Choroba Hashimoto to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka głównie kobiet i prowadzi do niedoczynności tarczycy. Często jest diagnozowana dopiero w późniejszych stadiach, kiedy tarczyca jest już znacznie uszkodzona. Objawy Hashimoto są początkowo łagodne lub niespecyficzne, co utrudnia wcześniejsze rozpoznanie. Leczenie polega na przyjmowaniu hormonów tarczycy w celu wyrównania poziomu hormonów we krwi. Dlatego ważne jest, aby kobiety były świadome tej choroby i regularnie przeprowadzały badania krwi w celu wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.