Choroba afektywna dwubiegunowa: Co to takiego i jakie są jej objawy?

Choroba afektywna dwubiegunowa: Co to takiego i jakie są jej objawy?

Choroba afektywna dwubiegunowa, zwana również chorobą maniakalno-depresyjną, jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się występowaniem okresów manii i depresji. Osoby cierpiące na tę chorobę doświadczają ekstremalnych zmian nastroju, które mogą wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Choroba ta występuje u około 1-2% populacji, częściej u kobiet niż u mężczyzn, i zazwyczaj rozpoczyna się w wieku młodzieńczym lub wczesnym dorosłości.

Objawy depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Depresja występująca w chorobie afektywnej dwubiegunowej charakteryzuje się głębokim smutkiem, beznadziejnością, utratą energii i zainteresowań oraz trudnościami w podejmowaniu codziennych czynności. Osoby cierpiące na depresję w tej chorobie mogą mieć również problemy ze snem, utratą apetytu, uczuciem winy lub bezwartościowości oraz myślami samobójczymi. Depresja w chorobie afektywnej dwubiegunowej może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy przed pojawieniem się fazy maniakalnej.

Objawy manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej

Mania to druga faza choroby afektywnej dwubiegunowej, która charakteryzuje się wyjątkowo podwyższonym nastrojem i nadmiernym pobudzeniem. Osoby znajdujące się w fazie manii mogą wydawać się nieprzytomne, mają nadmierną pewność siebie, przejawiają ekscytację, nadmierne pragnienie przyjemności, a także trudności w skupieniu uwagi. Często podejmują oni ryzykowne działania, które mogą prowadzić do konsekwencji finansowych, społecznych lub prawniczych. Faza manii może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, zanim osoba wróci do fazy depresyjnej lub do stanu równowagi emocjonalnej.

Chociaż główne objawy choroby afektywnej dwubiegunowej to mania i depresja, istnieją również inne objawy, które mogą występować u osób chorych. Niektóre z nich to:

  • Lęk i nadmierna irytacja: Osoby z tą chorobą mogą doświadczać chronicznego lęku i łatwo wpadać w nerwowe stany. Mogą być również bardzo drażliwe i wykazywać trudności w kontrolowaniu emocji.
  • Nadmierne wydatki i kłopoty finansowe: W fazie manii osoby chore często podejmują impulsywne decyzje finansowe, takie jak nadmierne wydawanie pieniędzy lub branie pożyczek, co może prowadzić do poważnych kłopotów finansowych.
  • Zwiększona energia: Faza manii może być również towarzyszona wzrostem energii i poczuciem, że osoba ma niewyczerpane zasoby, dzięki czemu może pracować długo bez potrzeby snu.

Choroba afektywna dwubiegunowa jest trudnym i przewlekłym schorzeniem, które może znacząco wpływać na jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Właściwa diagnoza i leczenie odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu tą chorobą. W przypadku podejrzenia choroby afektywnej dwubiegunowej warto skonsultować się z profesjonalistą zdrowia psychicznego, który może postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie, takie jak farmakoterapia lub terapia psychoedukacyjna.

Podsumowując, choroba afektywna dwubiegunowa to poważne zaburzenie psychiczne, które objawia się występowaniem epizodów manii i depresji. Osoby z tym schorzeniem mogą doświadczać ekstremalnych zmian nastroju, które mogą znacznie wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Właściwe leczenie i terapia mogą pomóc w zarządzaniu tym schorzeniem i poprawie jakości życia dla osób cierpiących na tę chorobę.